BLOG

O traumie w obliczu wojny i nie tylko

Wojna na Ukrainie uruchamia w nas nasze własne, nieprzepracowane i nieuzdrowione traumy. Te kolektywne, czyli narodowe, ponieważ my, Polacy, mamy własną traumę wojny. A właściwie, wojen (liczba mnoga) i powstań, walk o niepodległość, które ciągną się od czterech wieków.

Nasze rodzinne traumy, świadome i nieświadome, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Oraz nasze indywidualne traumy, niezwiązane z wojną.

Trauma nie jest sytuacją zagrożenia. Trauma jest moją odpowiedzią na sytuację zagrożenia. Czyli taką, która odbiera mi poczucie bezpieczeństwa. Trauma to reakcja naszej psychiki na odcięcie od poczucia bezpieczeństwa.

Nieuzdrowiona trauma aktywizuje się – nieświadomie – przez całe życie, za każdym razem, kiedy tracę poczucie bezpieczeństwa. Może pojawiać się w różnym natężeniu, ale schemat pozostaje ten sam.

Wojna na Ukrainie, paradoksalnie, jest dla nas, Polaków i nie tylko, szansą na uzdrowienie naszych niezaleczonych traum z przeszłości.

W filmie „O traumie w kontekście wojny i nie tylko”:

1. Jak wojna na Ukrainie aktywizuje nasze własne traumy.
2. Czym jest trauma.
3. Co przeżywa osoba w traumie.
4. Przykłady wydarzeń wywołujących traumę.
5. Jak działa osoba straumatyzowana – 6 sposobów ujawniania się traumy na co dzień.
6. Co zrobić, jeśli ta wojna aktywizuje nasze własne traumy.
7. Na czym polega uzdrawianie traumy.
8. Następny Live – 28.03. o tym, jak skutecznie pomagać.
9. W najbliższy piątek zapraszam Cię na medytację w intencji pokoju, którą prowadzę o godz. 9.00, tutaj: https://www.facebook.com/groups/3130914800569528/


Mariola 💗

Ten post ma jeden komentarz

  1. Justyna

    Dziękuję bardzo

Dodaj komentarz