BLOG

👉 Archetypy to programy emocjonalne, 💪 wspierające lub 😔osłabiające, które włączają się automatycznie i decydują o naszym samopoczuciu, relacjach, zdrowiu, sukcesie, poczuciu wartości. Każdy z nas nosi w sobie takie uniwersalne wzorce, jak: wewnętrzny Kontroler, Krytyk, Dziecko, Dorosły, Rodzic, Sabotażysta, Poszukujący, Wojownik…

Różnimy się tym, które z nich są ⚖ dominujące w naszym życiu i w jakim stopniu nas osłabiają, a w jakim wzmacniają. Każdy z nas ma swój unikatowy zespół archetypów, które sprawiają, że jest „urodzoną” Matką, albo Nauczycielem, albo Naukowcem, albo Artystą, albo Ratownikiem itd.

Każdy z nas nosi w sobie również wzorce, które dziedziczymy w naszym psychologicznym DNA, z naszej rodziny i z naszej kultury, religii, narodu. Te wzorce bezpośrednio na nas wpływają, kształtują nasz obraz siebie, innych i świata.

Jakie są te archetypy nas, 🇵🇱 Polaków? Po pierwsze – bardzo mocne, energetyczne, relacyjne 😊

Jak zwykle, będę wyjaśniać dojrzałą i niedojrzałą postać każdego archetypu, czyli jakie obciążenia i jakie korzyści każdy z nich oferuje. Po co? To są archetypy obecne, i w naszej zbiorowej świadomości Polaków, i bardzo, bardzo powszechne indywidualnie. Jeśli wiesz, jaką siłę Ci dają (w wersji dojrzałej) i jak drenują Twoją energię (niedojrzałe) możesz korzystać z nich w świadomy sposób. I możesz też uwolnić się od niekorzystnego wpływu tych archetypów ze strony innych.

🇵🇱 My Polacy i Nasze Narodowe Archetypy, część I

Czyli o tym, gdzie leży nasza siła, energia życiowa i możliwości. Jak z nich korzystać intencjonalnie i jak unikać niedojrzałej strony.

Mam wrażenie, że my Polacy jesteśmy dość krytyczni i bardzo autokrytycznie. Dlatego, kiedy mówimy o naszych narodowych wzorcach widzimy je głównie w negatywnym świetle.Podczas, gdy nasze narodowe archetypy są bardzo energetyczne, transformujące, mocne i łączące nas z innymi! Warto je znać i zacząć wreszcie doceniać 🙂

Dziś w części I o:
💗 archetypie Kochającej/ Kochającego,
💥 Buntownika
🌟 i Mistyka.

Jakie są ich pozytywne strony, jak manifestują się w naszym życiu prywatnym i kolektywnym. Oraz jaka jest ich negatywna wersja, czego unikać, na co uważać.

A za tydzień część II: o dynamice Ofiara – Agresor – Zbawca (Ratownik) oraz Survivor i Krytyk/ Sędzia.

Uściski i do usłyszenia, 

Mariola 💗

Dodaj komentarz