Jak radzić sobie z toksycznymi ludźmi

„Toksyczni ludzie” to bardzo mocne określenie. Z mojej perspektywy, to takie osoby, których głównym celem jest niszczenie, bo właśnie niszczenie daje im poczucie siły i ważności. I z mojej perspektywy, takich ludzi nie jest wielu.

Dużo częściej spotykamy się w naszym codziennym życiu z toksycznymi reakcjami czy zachowaniami. Agresją wyrażaną w słowach, przemocą fizyczną, ostrą krytyką, znieczulicą na czyjeś cierpienie, obwinianiem innych za własne działania, egoizmem, chciwością itd. Kiedy spotykamy się z taką sytuacją, nie znaczy to automatycznie, że mamy do czynienia z toksyczną osobą. Na pewno z toksycznym zachowaniem i na pewno mamy prawo się przed nim chronić i stawiać granice, żeby więcej się nie powtarzało. Co do tego, nie mam wątpliwości.

Dobrzy ludzie też potrafią zachowywać się agresywnie. Oglądałaś/ oglądałeś film „Dług” Krzysztofa Krauze, oparty na prawdziwej historii? To, co powoduje, że dobrzy ludzie zaczynają zachowywać się agresywnie czy egoistycznie, przekraczać granice innych, mówić raniące rzeczy, nawet wobec najbliższych… to lęk i własne emocjonalne rany.

Lęk powoduje agresję. Lęk uruchamia w nas nastawienie na przetrwanie, czyli walkę o własne interesy i starania, by wyeliminować rywali. Lęk i własne traumatyczne doświadczenia, powodują, że popadamy w uzależnienia, przekraczamy prawo, stajemy się agresorem wobec innych.

A w video:

1. Kim są toksyczni ludzie i jak się przed nimi chronić.

2. Czym są toksyczne zachowania i z czego się biorą + przykłady.

3. Jak rozumieć traumę + przykłady.

4. Lęk i agresja jako dwie strony tej samej monety + przykłady.

5. Po co Ci wiedza o tym, jak działa ludzka psychika.

6. Jak stawiać granice + 2 strategie.

7. Jak chronić się przed toksycznymi – zachowaniami w różnych sytuacjach.

8. Dlaczego trzeba stawiać granice, stawiać je zawsze i to jak najszybciej.

9. Jak rozróżnić toksyczną osobę od toksycznego zachowania.

10. 4 poziomy chronienia siebie w trudnych relacjach.

 

Stawiania granic i respektowania cudzych granic uczymy się całe życie. Nie chodzi o to, żeby być mistrzem, ale żeby mieć poczucie, że mogę siebie ochronić w relacjach i że w tych najbliższych relacjach mogę czuć się bezpiecznie.

💗 Mariola