BLOG

JAK DZIAŁA TWÓJ WEWNĘTRZNY OBROŃCA

1. Kim jest Obrońca w Tobie

Tak, jak funkcją Krytyka jest krytykowanie, Dziecka – bawienie się, a Nauczyciela – uczenie…

Funkcją wewnętrznego Obrońcy jest – ochrona, obrona, lobbowanie w Twoim imieniu.

Ochrona Ciebie oraz wszystkich i wszystkiego, co dla Ciebie ważne. Czyli Twoich najbliższych, Twoich rzeczy, wartości, idei, pomysłów, wszystkiego, co stworzyłaś/-łeś, Twoich marzeń, wierzeń, przekonań.

2. Czy mam w sobie wewnętrznego Obrońcę

Nie możesz nie mieć 🙂

Obrońca to jeden z podstawowych archetypów niezbędnych do naszego przetrwania w świecie.

To trochę tak, jak w naszym komputerze czy telefonie. Masz takie programy czy aplikacje, o których nawet nie wiesz, z których nigdy nie korzystasz albo wydaje Ci się, że ich nie potrzebujesz. Ja na pewno nie znam połowy aplikacji, które mam w telefonie 🙂

I masz takie programy czy aplikacje, które są podstawowe i bez których nie byłabyś/-łbyś w stanie funkcjonować, np. wyszukiwarka internetowa, albo program do pisania tekstów, albo program mailingowy, albo bankowość internetowa.

Podobnie działa nasz umysł. Są takie programy emocjonalne/ archetypy, o których nawet nie wiesz, że je masz i z których nigdy nie korzystasz, chociaż mogłabyś/mógłbyś.

I są takie, bez których nie przetrwałabyś/-łbyś w świecie, jak właśnie Obrońca. Które są aktywne non stop.

3. Przed czym chroni Obrońca

Przed zagrożeniami i utratami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

Czyli fizycznym niebezpieczeństwem np.: wypadkami, urazami ciała, chorobami, np. korona wirusem 🙂 pogodą, utratą portfela, kradzieżami, poparzeniem się zupą, spadającą cegłą z dachu… Masz już wyobrażenie.

Paradoksalnie, żyjemy w świecie, który pod tym względem jest całkiem bezpieczny. Więcej zagrożeń odczuwamy dzisiaj w relacjach. Czyli zagrożenie, że ktoś mnie zrani emocjonalnie, zawiedzie moje zaufanie, oszuka, skrytykuje publicznie i ośmieszy w Social Mediach albo w pracy, opuści. Albo moja praca zostanie skrytykowana, moje pomysły, wartości. Że ktoś skrzywdzi moje dziecko, że stracę pracę, podpiszę niekorzystną umowę etc.

Wewnętrzne niebezpieczeństwa, to moje własne lęki, sabotowanie moich planów i możliwości, negatywne myślenie o sobie i moim życiu, autokrytyka, tworzenie zagrażających scenariuszy, lenistwo 🙂 niedopatrzenie ważnych spraw, niestawianie granic, brak kontroli…

Jest tego sporo! Praca Obrońcy to pełny etat, obejmujący wszystkie święta, wakacje i nocki 🙂

4. Czym różni się niedojrzały Obrońca od dojrzałego

Niedojrzały Obrońca działa z naddatkiem lub niewystarczająco.

Kiedy działa za bardzo staje się… Kontrolerem, który chce kontrolować Ciebie, innych i generalnie wszystko w koło. Działa z perspektywy lęku, inni i świat są dla niego zagrożeniem.

Jeśli czuje, że traci kontrolę, to… kontroluje jeszcze bardziej, zwiększa presję i „to do” listę. Co prowadzi do wyczerpania, ogromnego stresu i błędnego koła lęku.

Jeśli Obrońca nie chroni wystarczająco, Twoje granice stają się nadmiernie przepuszczalne, żyjesz w chaosie, bezradności albo w perspektywie „nic nie ma większego znaczenia”. Nikt i nic nie jest warte, żeby o to walczyć, starać się.

To trochę tak, jak komórki w naszym ciele, które nie mają zdrowych granic. Wtedy wszystko, co znajduje się w ich otoczeniu, zdrowego i niezdrowego, może swobodnie wniknąć do komórki i ją zaburzyć.

Niedojrzały Obrońca żyje w przeszłości lub tworzy nieustannie scenariusze na przyszłość. A przez to nie może być skuteczny w tym, co dzieje się właśnie teraz. Czyli nie może skutecznie chronić.

Dojrzały Obrońca jest zawsze obecny i skupiony tu i teraz. Dzięki temu podejmuje najlepsze działania bądź niedziałania, adekwatne do chwili obecnej. Odpowiada tylko na realne zagrożenia. A kiedy nie potrzebuje chronić, wycofuje się i zostawia przestrzeń i wolność działania Tobie.

Dojrzały Obrońca jest skuteczny i działa dla dobra Ciebie, ale też wszystkich zaangażowanych w daną sytuację. Jest Adwokatem i lobbystą również dla innych, szczególnie tych, którzy nie potrafią obronić się sami.

5. Jak pracować z wewnętrznym Obrońcą

Wyciszanie niedojrzałego Obrońcy nie polega na walce z nim, albo próbie usunięcia ze swojego życia, ale na uruchamianiu w swoim życiu dojrzałego Obrońcy.

Czyli:

  • praktykuj wracanie do tu i teraz i podejmowanie decyzji z tego miejsca (nie w oparciu o negatywne doświadczenia z przeszłości, ani zagrażające scenariusze przyszłości), super ważne,
  • kiedy zauważasz, że włącza się wewnętrzny Kontroler, powiedz mu: STOP. Tylko Ty możesz to zrobić w swojej głowie 🙂 a potem zadaj pytanie: co na to dojrzały Obrońca? Tak aktywizujesz ten głos w swoim życiu,
  • znajdź w swoim otoczeniu kogoś, kto funkcjonuje jako dojrzały Obrońca i ucz się od niego zachowań i reakcji w różnych sytuacjach: jak stawia granice, jak odmawia, jak wyraża swoje zdanie w grupie, jak dba o swoją prywatność, jak dba o swoich najbliższych, firmę, wartości itd.
  • ćwicz się w byciu Adwokatem dla swoich najbliższych 🙂 To świetna praktyka na uruchomienie dojrzałego Obrońcy. W każdej sytuacji staraj się zobaczyć tę osobę z punktu widzenia jej/ jego najlepszego Obrońcy. Nie znaczy usprawiedliwiać, Adwokat wyraźnie wie, co jest „zgodne z prawem, a co nie”. Ale zawsze szuka zrozumienia dla osoby i jej postępowania. I jednocześnie skupia się na jej/jego pozytywnych stronach, czynach, intencjach.
  • pamiętaj, że dojrzały Obrońca działa mądrze i bez agresji skierowanej personalnie.

Miłego praktykowania,

Mariola

Dodaj komentarz